Fénix

26. ledna 2009 v 13:24 | Wenysek
Arabský fénix je velice vzácný pták,najít ho je mimořádně těžké,Jeho slzy léčí a popel z fénixe,který zemřel přirozenou smrtí(z popelu se znovu rodí),je možné vetřít do rány nebo rozsypat na neúrodné pole,kde způsobí zázračnou obnovu a obrodu.Fénix je považován za jednu z nejstarších nadpřirozených bytostí.Pochází z Egypta,kde byl znám pod jménem Benu.Může mít různé podoby,ale nejznámější je jako ohnivý pták.
[Fényks, řecky foinix, latinsky phoenix], je posvátný bájný pták Egypťanů, zobrazovaný Byl pokládán za ztělesnění slunečního boha. Je to symbol ptáka, který se v určitých časových obdobích (500, 1000, 1481 let) (někde se píše, že každých 100 let) sám spálí a do tří dnů znovu povstane ze svého popela. Podle pověstí se zrodil sám ze sebe.V tomto smyslu se také používá jako symbol Krista a nesmrtelnosti. Jinak také symbolizuje vzkříšení, nesmrtelnost a nezničitelného ducha lidstva.
Vyskytuje v mytologiích mnoha národů. V podrobnostech se jednotlivé země liší, základním atributem je však fakt, že fénix zemře spálením sebe sama a opět se ze svého popela narodí. Nejstarším uváděným fénixem je egyptský pták Bennu, který je zobrazován jako volavka nebo sokol s volavčí hlavou. V antice přilétá starý fénix jednou za 500 let do chrámu v Heliopolis, kde shoří a znovu se narodí jako mladý pták. Číňané svého fénixe nazývají Feng-chuang.
Čínský Fénix (Feng-chuang) nemá s evropským Fénixem nic společného, snad kromě toho, že má také mytologický původ. O ptácích Feng-chuang se objevují zmínky již v textech z konce 2.tisíciletí př. Kr. V jednom komentáři k "Letopisům jara a podzimu" ze 4. století př. Kr. se píše, že mužský Fénix, ženský Jednorožec a magická bytost, totiž zelený drak, červený pták, bílý tygr, želva - "tmavý válečník", jsou znamení, že zemi vládne dobrý král. Feng-chuang je druhé ze čtyř zázračných zvířat a král opeřenců. Je-li zobrazen s drakem, symbolizuje drak císaře a Fénix císařovnu; tento symbol ženského Fénixe je pozdějšího data.
V Héliopoli (egyptsky On), kde tento kult vznikl, byl fénix uctíván jako mytický tvor, který se každých 500 let v hnízdě z myrty, skořice a nardu sám spaluje a z popela se opět sám rodí. Původně byl zobrazován jako rudý a zlatý orel, později jako modrá volavka, nebo jako zlatý sokol s hlavou volavky (posvátná vlolavka Boinu ztělesňující smrt).V čínském umění zpodobován s rozpjatými křídly nad plameny (symbol ohně a jihu).
V moderním umění můžeme nalézt fénixe např. v knihách a filmech o Harrym Potterovi, kde Albus Brumbál, ředitel školy v Bradavicích, vlastní fénixe Fawkese.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama